Вибрати з торбинки:

Все про сучасну мережеву мікропоезію

Більшість користувачів інтернету напевно хоч раз стикалася з маленькими, трохи дивакуватими віршиками без розділових знаків і великих літер, написаними в досить специфічному стилі. Інколи здається, що їх написала дитина або підліток. Але, якщо вчитатись, в більшості таких віршиків проступає глибокий сенс, тонка іронія і дуже нестандартний погляд на життя.

Люди залюбки перепощують міні-віршики в соцмережах, іноді навіть не здогадуючись, що фактично мають справу з оригінальним новим напрямком в літературі. Це - мережева мікропоезія, яка включає кілька видів віршів:

  1. віршики-пиріжки;
  2. віршики-порошки;
  3. журбинки;
  4. експромти (інша назва - пів пирога);
  5. дві дев’ятки;
  6. артишоки.

“Мода” писати маленькі дотепні віршики в певному строго оговореному форматі започаткувалась на початку 2000-х років в процесі спілкування на форумах. Особливості інформаційного простору пострадянських країн привели до того, що більшість віршиків-пиріжків і віршиків-порошків спочатку писались російською мовою. Але згодом з очевидних причин це перестало влаштовувати українських авторів і читачів. Так з’явились українські віршики-пиріжки і українські віршики-порошки. Зараз жанр пиріжків і порошків, а також інших міні-віршиків українською мовою активно розквітає і поступово набуває нового, національного колориту.

Окрім спеціального формату, для мережевої мікропоезії характерний особливий настрій (для кожного жанру свій), дотепність, небанальний сюжет, дуже часто - несподівана розв’язка. Але найголовніше: ці віршики мають чіпляти шось в душі. Це найважливііша ознака хорошого віршика, чи то пиріжок, порошок, журбинка абощо.

Що таке віршики-пиріжки?

З віршиків-пиріжків все починалось. Перші пиріжки були написані майже випадково і так всім сподобались, що їх продовжили “випікати” і далі.

Пиріжки мають формат віршика, але пишуться зовсім без рим (не допускається нічого навіть приблизно схожого на риму). Також в пиріжках не дозволяються розділові знаки, великі літери та латиниця. Цифри і абревіатури прописуються словами (“зе се у”, “ен ел о” і т. ін). При всьому цьому пиріжки пишуться грамотною мовою, з дотриманням наголосів і правил орфографії. Інколи можуть використовуватись елементи суржика, але це завжди робиться усвідомлено і виключно для підсилення потрібного ефекту. Ні в якому разі не можна розглядати пиріжки як просто “неграмотні віршики”.

Пиріжки завжди пишуться чотиристопним ямбом (наголос на кожен другий склад). Завжди мають чотири рядки. Кількість складів за рядками: 9/8/9/8.

вагон прямує без зупинок
чекайте я тоді зійду
не зійдеш шкіриться кондуктор
ми зараз їдемо без гальм
© Похабич

Що таке віршики-порошки?

Порошки відгалузилися від пиріжків. Вони здаються дуже схожими на пиріжки, іноді їх навіть плутають. Порошки так само пишуться чотиристопним ямбом без розділових знаків і великих літер, але є деякі відмінності. Розбіжності в першу чергу стосуються останнього, четвертого рядка. Його скоротили до лише двох складів і стали римувати з другим рядком. Ця коротка римована кінцівка має особливий сенс: по задумці вона має повністю перевернути сенс порошка.

під вечір як сідає сонце
оксана тисне на педаль
тремтить палає і скрегоче
рояль
© Іронія
я йшов непевною ходою
й на черговім ковтку вина
потилицю пробила куля
земна
© Сонний Равлик

Така особливість і надала назву цим віршам: хороший “порошок” є вибухонебезбечним, і в останньому рядку читача очікує якийсь “вибух”.

В порошках трохи лояльніше ставляться до розділових знаків: хоч вони тут також заборонені, але в окремих випадках в якості виключення все ж таки дозволяється використати якийсь знак (найчастіше це знак питання, оклику або тире), якщо це необхідно для коректного зчитування змісту. Також нема таких строгих правил щодо латинських літер.

Для порошків трохи більше, ніж для пиріжків, характерна гра словами і сенсами, двозначність, цікаві конструкції фраз (незвичний порядок і навіть розриви слів і т. ін). Порошок - це такий маленький “детектив”, в якому автор докладає максимальних зусиль для того, щоб здивувати читача в останньому рядку.

Що таке журбинки?

Ще один жанр мережевої мікропоезії, вже не так схожий на пиріжки, хоча зазвичай йде з ними пліч-о-пліч - це журбинки. Вони пишуться в зовсім іншому форматі, вже не ямбом, а хореєм, з римою, і мають переважно депресивний зміст. З пиріжками їх споріднює відсутність розділових знаків і специфічний іронічний гумор, здебільшого чорний. Зустрічаються і не “трагічні” журбинки, але це скоріш вийнятки з правил. Завдяки ритмічному розміру, коротким рядкам і наявності рими журбинки гарно запам’ятовуються і широко цитуються в мережі.

що за мішанина
з глини й паличок
в дитсадок поробка
дохлий їжачок
© хмаринка

Що таке безримки?

Безримки - трохи менш популярне відгалуження журбинок: відрізняється від них лише відсутністю рими.

на мої панчохи
спокусилась міль
треба перевірить
хутро у кота
© Олівець

Що таке експромти, або пів пирога?

Іноді все, що автор хотів сказати в пиріжку, йому вдається лаконічно вкласти лише в два рядки. Так з’явився ще один різновид: пів пирога, або інша назва "експромт". Такі вірші пишуться точно по тим самим правилам, що і пиріжки, і являють собою змістовну закінчену думку з двох рядків.

в бажанні зберегти обличчя
про тіло трохи підзабув
© Іронія

Що таке дві дев’ятки?

Дві дев’ятки за суттю дуже схожі на пів пирога, трохи відрізняються лише форматом: теж мають два рядки, але в кожному з них по 9 складів і вони римуються. Порівняно з пів пирогами тут є додаткова мождивість погратись з цікавими римами.

я так давно на вас чекала
що спорожнила три бокала
© IceBerg muzz НK

Що таке віршики-артишоки?

Це найбільш новий і найменш поширений жанр мережевої мікропоезії - можливо, з-за досить складного для сприйняття формату. В артишоках досить хитро поєднуються два розміри: трискладовий амфібрахій з двоскладовим хореєм. Артишоки трохи перегукуються з порошками, бо також мають римовані другий і останній рядок і чіткий акцент на останньому рядку. Навіть назва "артишок" не випадково співзвучна з назвою "порошок" завдяки однаковій кінцівці. Але, мабуть, цим і вичерпується їх схожість. Артишоки виглядають більш витіювато, і, можна сказати, з усіх мікрожанрів вони найближчі до звичної всім поезії. В україномовному просторі артишоки поки що не дуже активно представлені.

Особливості українських пиріжків і порошків

Активний сплеск розвитку української мікропоезії відбувся після повномасштабного вторгнення росії в Україну, коли автори почали масово відмовлятись від російської мови. Це внесло в жанр деякі особливості і нюанси. Українські пиріжки і порошки, написані після лютого 2022 року, значно більше політизовані і дуже активно торкаються теми війни. Таке використання актуальної політичної тематики початково було не дуже характерно для цього типу віршів. По задуму, вони мали б писатися про "вічне", про загальнолюдські речі поза часом і простором. Але обставини закономірно внесли свої корективи, і українські пиріжки і порошки живуть за своїми власними правилами. Тому зокрема на нашому сайті ви побачите багато віршів, написаних за мотивами актуальних в той чи інший час політичних новин і мемів. Крім того, багато українських пиріжків і порошків відрізняються значною емоціональністю, що теж не дуже узгоджується з початковими канонами. В наших віршиках дуже багато болі, злості і навіть ненормативної лексики. Це теж цілком зрозуміла тенденція, яку слід прийняти як належне.

Як писати пиріжки і порошки?

Якщо ви зацікавились жанром і хочете спробувати свої сили в написанні таких віршиків, вам треба обов’язково врахувати все, що викладено нижче.

На перший погляд здається, що писати пиріжки і порошки дуже просто. Адже вони такі маленькі, такі простенькі і про такі знайомі речі! Особливо пиріжки: там навіть рими не потрібно! Але більшість авторів визнають, що їх перші спроби в цьому жанрі виявились провалом. Бо, як виявилось, недостатньо просто витримати формат і виконати всі формальні умови. Щоб пиріжок або порошок “чіпляв”, в ньому має бути родзинка, ідея, цікаве спостереження або нестандартна думка.

Отже, перш ніж починати писати пиріжок або порошок, треба придумати для нього ідею. Вона має бути цікавою і вартою того, щоб нею хотілось поділитись зі світом.

Після цього вже постає друга задача, не менш складна: вкласти свою ідею в чотири рядки, ще й не використовуючи розділові знаки. Слова для пиріжків і порошків підбираються дуже ретельно, кожне слово мусить стояти на своєму місці, не повинно бути нічого зайвого, читатись повинно легко, а ідея, яку ви вкладали в вірш, має чітко зчитуватись.

І от коли всі ці умови виконуються, народжується новий якісний пиріжок або порошок, який має всі шанси підкорити серця.

Деякі пиріжки/порошки чіпляють чимось геть невловимим, автори й самі не завжди розуміють, що саме зробило їх віршик популярним. А буває навпаки: віршик, в який вкладено багато праці, не знаходить відгуку у читачів. І в цій непередбачуваності в тому числі також полягає магія пиріжків. Іноді здається, що вони самостійно живуть своїм життям.

На нашому сайті міститься найбільш повна добірка україномовних віршів по кожному зі згаданих жанрів. Це не переклади з ворожих сайтів! В нашій торбинці зібрані виключно автентичні українські пиріжки, порошки, журбинки, експромти тощо. Колекція регулярно поповнюється свіжими творами.

Приємного читання!